"Wszystkie prawdy są łatwe do zrozumienia po ich odkryciu.
Chodzi o to, aby je odkryć."
Galileusz

Model: Automatyzacja procesu oceny podmiotów gospodarczych poprzez zastosowanie nowych metod reprezentacji do oceny ryzyka upadłości i rzetelności sprawozdań finansowych.

Model służy do szybkiej oceny i scoringu sytuacji finansowej przedsiębiorstw w oparciu o wczytane do niego sprawozdania finansowe i dane niefinansowe oraz informacje z prasy branżowej, dane z rynku i innych źródeł. Oparty jest na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowym oraz głębokich modelach językowych.

W modelu wykorzystano metody hybrydowe, czerpiące z podejść klasycznych, wskaźników i danych ustrukturyzowanych w połączeniu z metodami głębokich sieci neuronowych. Takie podejście pozwoliło na osiągnięcie wysokiej skuteczności w kontekście detekcji oraz klasyfikacji niezgodności w danych finansowych i zaoferowanie odpowiedniej jakości oraz unikalnych funkcjonalności, które nie mogłyby być zrealizowane za pomocą innych metod. Nasz model klasyfikacji bankructw i fraudów przedsiębiorstw został wytrenowany na danych ze sprawozdań finansowych, które obejmują przeszło 440 tysięcy obserwacji dla 50 tysięcy unikalnych spółek na przestrzeni kilku lat. Dane zostały podzielone najpierw według rozmiaru przedsiębiorstwa (małe lub duże), a następnie według branży działalności (sekcja PKD).

Model wykorzystuje tzw. słowa klucze i za ich pomocą cały czas się uczy poprzez doładowanie jego zasobów nowymi danymi. Stanowi więc żywe narzędzie bazujące na ciągle uaktualnianych informacjach wejściowych. Wykorzystanie metod uczenia maszynowego pozwoliło na zaoferowanie nowej jakości oraz unikalnych funkcjonalności, które nie mogłyby być zrealizowane za pomocą innych metod.

Najczęściej wykorzystywane do tej pory modele opierały się o doświadczenia międzynarodowe i nie uwzględniały specyfiki rynku lokalnego. Kolejną przewagą naszego modelu jest uwzględnienie aspektów branżowych, geograficznych, lokalnych w scoringu oraz w predykcji upadłości przedsiębiorstw.

Wytrenowany model wykorzystuje czerwone flagi, które pojawiają się w sytuacji wystąpienia zdefiniowanych zagrożeń i ryzyk.

Narzędzie w znaczący sposób usprawnia pracę biegłych rewidentów i analityków biznesowych w zakresie analizy finansowej, identyfikacji przesłanek do zagrożenia kontynuacji działalności jednostek, prognozowania upadłości czy due diligence. Jest szczególnie przydatne we wstępnej fazie audytu, jak również przed podpisaniem umowy z potencjalnym klientem audytowym. Może być także wykorzystywane do wsparcia oraz automatyzacji klasyfikacji podmiotów gospodarczych, a także wykrywania ewentualnych nieprawidłowości i nadużyć finansowych.

Zaufali nam