Obowiązkowe raportowanie schematów podatkowych krajowych i międzynarodowych

Wdrożenie Dyrektywy UE (DAC6)

Z początkiem 2019 r. w Polsce wprowadzono obowiązkowe raportowanie schematów podatkowych, w oparciu o regulacje wynikające z Dyrektywy Rady UE 2018/822.

Polskie przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych mają znacznie szerszy zakres w porównaniu z Dyrektywą: obowiązek raportowania obejmuje nie tylko transgraniczne schematy podatkowe, ale również krajowe schematy podatkowe, ponadto w odniesieniu do schematów krajowych raportowaniu podlegają także schematy obejmujące podatek VAT.


Czynności podlegające obowiązkowemu przekazaniu informacji o schematach podatkowych

W Polsce obowiązkowemu raportowaniu podlega uzgodnienie, które może mieć wpływ na podatek oraz posiada wskazane w przepisach cechy rozpoznawcze, bądź dodatkowo spełnia kryterium głównej korzyści.

Przez kryterium głównej korzyści rozumie się osiągnięcie korzyści podatkowej w przypadku, gdy podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami innymi niż osiągnięcie korzyści podatkowej mógłby zasadnie wybrać inny sposób postępowania.


Obowiązek przekazania informacji o schematach podatkowych

Raportowaniu podlegają transgraniczne schematy podatkowe. W przypadku krajowych schematów podatkowych są one raportowane tylko wtedy, gdy spełnione jest kryterium kwalifikowanego korzystającego tzn.:

 1. przychody lub koszty korzystającego, albo wartość aktywów tego podmiotu przekroczyły 10 mln euro, lub
 2. uzgodnienie dotyczy rzeczy lub praw o wartości rynkowej przekraczającej 2,5 mln euro, lub
 3. korzystający jest podmiotem powiązanym z podmiotami, których przychody / koszty / wartość aktywów przekroczyły 10 mln euro.

Krajowe schematy podatkowe nie są również raportowane, gdy korzystający jest stroną umowy o współdziałanie zawartą z polską administracją skarbową.


Podatki, których dotyczy obowiązek raportowania

Każdy rodzaj podatku, z wyjątkiem ceł, ale w przypadku transgranicznych schematów podatkowych – każdy rodzaj podatku z wyjątkiem VAT, podatku akcyzowego i cła.


Podmioty obowiązane do przekazania informacji o schematach podatkowych

W pierwszej kolejności obowiązany do raportowania jest   promotor, tj. podmiot, który opracowuje, oferuje, udostępnia, wdraża lub zarządza uzgodnieniem.

Gdy nie ma promotora, bądź promotor nie przekaże informacji o schematach podatkowych (np. ze względu na obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej), obowiązek ten przechodzi na korzystającego tj. podmiot, któremu udostępniono, lub wdrożono uzgodnienie, bądź osoba, która jest przygotowana do wdrożenia lub dokonała wdrożenia uzgodnienia.

W przypadku gdy promotor lub korzystający zlecili podmiotowi trzeciemu czynności związane ze wsparciem uzgodnieniu (wspomagający), a nie przekazali mu numeru rejestracyjny schematu podatkowego (numer ten świadczy o wcześniejszym zaraportowaniu tego schematu) podmiot ten jest również zobowiązany do raportowania.


Termin na przekazanie informacji o schematach podatkowych

Promotor i korzystający, co do zasady, mają 30 dni na przekazanie informacji o schematach podatkowych.

Wspomagający ma 5 dni roboczych od dnia, w którym dowiedział się lub powinien był się dowiedzieć, że uzgodnienie może być schematem podatkowy. 

Raportowaniu podlegają:

 • transgraniczne schematy podatkowe, w odniesieniu do których pierwsze działanie związane z ich realizacją zostało wykonane po dniu 25 czerwca 2018 r;
 • krajowe schematy podatkowe, w odniesieniu do których pierwsze działanie związane z ich realizacją zostało wykonane po 1 listopada 2018 r.


Procedura wewnętrzna

Podmioty działające w charakterze promotorów, u których przychody lub koszty przekroczyły w poprzednim roku obrotowym 8 mln zł, są obowiązane posiadać procedurę wewnętrzną przeciwdziałającą niewywiązywaniu się z obowiązku raportowania.


Sankcje

Niezgłoszenie, niepełne lub spóźnione zgłoszenie informacji o schematach podatkowych stanowi przestępstwo skarbowe podlegające karze grzywny do prawie 25 mln zł (czyli prawie 5,5 mln EUR). Istnieje możliwość uzdrowienia tej sytuacji.

W przypadku braku procedury wewnętrznej, kara administracyjna wynosi do wysokości 10 mln zł. 


Zakres zgłoszenia

Zgłoszenie informacji o schematach podatkowych należy złożyć drogą elektroniczną, zgodnie z udostępnioną przez organy podatkowe strukturą logiczną. Zgłoszenie zawiera dane osobowe  przekazującego informację lub korzystającego oraz innych uczestników oraz informacje o schemacie podatkowym.


Informacje w zeznaniach podatkowych

Zgłoszone informacje o schematach podatkowych muszą ponownie być zgłoszone przez korzystającego wraz z ich numerami rejestracyjnymi, w terminie złożenia przez niego deklaracji podatkowej, odnoszącej się do okresu, którego dotyczy uzgodnienie.


Cechy rozpoznawcze spełniające kryterium głównej korzyści

Obowiązek zachowania poufności (A1)

odnośnie sposobu, w jaki uzgodnienie pozwala na uzyskanie korzyści podatkowej

Success fee (A2)

 • dla Promotora, której wysokość uzależniona jest od wysokości korzyści podatkowej wynikającej z uzgodnienia.
 • dla Promotora, uzależnione od uzyskania korzyści podatkowej wynikającej z uzgodnienia.

Ujednolicona dokumentacja (A3) 

Uzgodnienia opierają się na ujednoliconej dokumentacji, która nie wymaga istotnych zmian w celu wdrożenia schematu u więcej niż jednego korzystającego.

Współpraca z promotorem (A4) – warunek nie przewidziany przez Dyrektywę

Korzystający zobowiązał się, że w przypadku wdrożenia uzgodnienia będzie współpracował z promotorem, który udostępnił uzgodnienie, albo zapłaci promotorowi wynagrodzenie lub odszkodowanie.

Faktyczne respektowanie uzgodnień dotyczących Success fee (A5) – warunek nie przewidziany przez Dyrektywę

Promotor lub korzystający faktycznie respektują co najmniej jedno z zobowiązań wskazanych w A2

Rozsądnie działający promotor lub korzystający (A6) – warunek nie przewidziany przez Dyrektywę

Na podstawie istniejących okoliczności należy przyjąć, że rozsądnie działający promotor lub korzystający, chcieliby, żeby co najmniej jedno z  zobowiązań wskazanych w A1 lub A2 było faktycznie respektowane.

Zakupy ze stratą (B1)

Nabycie spółki przynoszącej straty w celu wykorzystywania strat takiej spółki w celu zmniejszenia zobowiązań podatkowych.

Zmiana kwalifikacji dochodów (B2)

Dochodzi do zmiany kwalifikacji dochodów (przychodów) do innego źródła dochodów (przychodów) lub zmiany zasad opodatkowania, których skutkiem jest faktycznie niższe opodatkowanie, zwolnienie lub wyłączenie z opodatkowania.

Transakcje okrężne ( B3)

Czynności prowadzą do okrężnego obiegu środków pieniężnych poprzez zaangażowanie podmiotów pośredniczących niepełniących istotnych funkcji gospodarczych, lub działań, które wzajemnie się znoszą lub kompensują.

Transgraniczne płatności do podmiotów powiązanych

które mają rezydencję podatkową w państwie,  gdzie:

 • nie nakłada się podatku dochodowego od osób prawnych lub pobiera się podatek dochodowy od osób prawnych według stawki zerowej lub stawki mniejszej niż 5% (C1b)i),
 • płatności te korzystają z całkowitego zwolnienia lub objęte są preferencyjnymi zasadami opodatkowania (C1c).


Cechy rozpoznawcze niespełniające kryterium głównej korzyści

Transgraniczne płatności do podmiotów powiązanych

które:

 • nie są rezydentami podatkowymi w żadnym z państw (C1a),
 • są rezydentem podatkowym w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, wymienionych w polskich przepisach lub w unijnym wykazie (C1b)ii).

Wielokrotne odpisy amortyzacyjne (C2)

Od tego samego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej dokonywane są odpisy amortyzacyjne w więcej niż jednym państwie.

Unikanie podwójnego opodatkowania (C3)

Ten sam dochód lub majątek korzysta z metod mających na celu unikanie podwójnego opodatkowania w więcej niż jednym państwie.

Różnice w wycenie przenoszonych aktywów (C4)

Przenoszone są aktywa i określone przez dwa państwa wynagrodzenie z tego tytułu dla celów podatkowych różni się co najmniej o 25%.

Obejście obowiązku raportowania (D1)

o rachunkach finansowych wynikającego z przepisów dotyczących wymiany informacji podatkowych z innymi państwami.

Nieprzejrzysta struktura własności (D2)

Występuje nieprzejrzysta struktura własności prawnej lub trudny do ustalenia jest beneficjent rzeczywisty z uwagi na konstrukcję prawną grupy.

Uproszczenia związane z ustalaniem cen transferowych (E1)

Uzgodnienie wykorzystuje wprowadzone jednostronnie w danym państwie uproszczenie w stosowaniu przepisów związanych z ustalaniem cen transferowych.

Przeniesienie praw do trudnych do wyceny wartości niematerialnych (E2)

Przeniesienie funkcji, ryzyka lub aktywów (E3)

Pomiędzy podmiotami powiązanymi ze znaczącą stratą EBIT spółki przekazującej.


Cechy rozpoznawcze (F) – nie przewidziane przez Dyrektywę, niespełniające kryterium głównej korzyści

Wpływ na odroczony podatek dochodowy (F1)

wynikający z wykonania uzgodnienia jest istotny dla jednostki oraz przekracza w trakcie roku kalendarzowego kwotę 5 000 000 zł,

Wpływ na niepobranie podatku u źródła (F2)

Płatnik byłby zobowiązany do pobrania podatku przekraczającego w trakcie roku kalendarzowego kwotę 5 000 000 zł, jeżeli nie miałyby zastosowania właściwe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub zwolnienia podatkowe

Dochody (przychody) nierezydenta przekraczają 25 mln zł (F3)

Dochody (przychody) podatnika, niebędącego polskim rezydentem podatkowym, przekraczają łącznie w trakcie roku kalendarzowego kwotę 25 000 000 zł.

Znaczna różnica w wysokości faktycznego opodatkowanie w różnych państwach (F4)

Różnica pomiędzy polskim podatkiem dochodowym, który byłby należny od podatnika niebędącego polskim rezydentem podatkowym, gdyby był on polskim rezydentem podatkowym, a podlegającym faktycznej zapłacie podatkiem dochodowym w państwie rezydencji podatkowej tego podatnika, przekracza łącznie w trakcie roku kalendarzowego kwotę 5 000 000 zł.

Podziel się swoją opinią

Aktualizacje newslettera

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

498 komentarzy

 1. Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also create comment due
  to this brilliant paragraph.

 2. Hello there, There’s no doubt that your blog might be having internet browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in I.E.,
  it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, fantastic blog!

 3. Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to
  give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 4. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless think of if you
  added some great photos or video clips to give your posts
  more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website
  could definitely be one of the most beneficial in its niche.
  Awesome blog!

 5. Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this
  piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant piece
  of writing.

 6. Currently it sounds like Expression Engine is the top
  blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using
  on your blog?

 7. Hi there, I discovered your web site by way of Google
  even as looking for a related topic, your website came up, it seems to be good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply become alert to your weblog via Google, and found
  that it is really informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful when you continue this in future. Numerous other folks will be benefited
  from your writing. Cheers!

 8. Excellent site you have here but I was curious if you
  knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here?

  I’d really love to be a part of group where I can get opinions from other experienced people that share the
  same interest. If you have any recommendations,
  please let me know. Thank you!

 9. My brother suggested I might like this blog.
  He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply
  how much time I had spent for this info! Thanks!

 10. Hi there, I found your website by means of Google while
  looking for a similar topic, your website came up, it appears to be
  like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply became aware of your blog through Google,
  and located that it is truly informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful for those who proceed this in future.

  Lots of people might be benefited from your writing.
  Cheers!

 11. Hey There. I found your blog using msn. This is a
  really well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly return.

 12. Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you are a great author.
  I will make sure to bookmark your blog and will often come back from now on. I want to
  encourage that you continue your great posts, have a nice day!

 13. You actually make it seem so easy together with your presentation however I in finding this matter to be
  actually one thing that I feel I would never understand.

  It seems too complex and very vast for me. I’m taking a look
  forward on your next put up, I will attempt to get the grasp
  of it!

 14. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am having troubles with your RSS.
  I don’t know the reason why I cannot subscribe to it.
  Is there anybody having similar RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 15. Good day! I could have sworn I’ve visited this
  site before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 16. Hello! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds
  me of my previous room mate! He always kept talking
  about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read.

  Thanks for sharing!

 17. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation;
  many of us have developed some nice practices and we are looking to trade solutions with other folks, why not shoot me an e-mail
  if interested.

 18. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Cheers!

 19. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will
  be thankful to you.

 20. Nice blog here! Also your web site loads up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 21. I do not know if it’s just me or if everyone else experiencing issues with your website.
  It appears like some of the text on your posts are running off the screen. Can somebody else please comment
  and let me know if this is happening to them as well?

  This may be a issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Thank you

 22. Hello, i believe that i saw you visited my blog so i got here to return the
  want?.I’m trying to in finding things to improve my website!I guess its ok to use some of your ideas!!

 23. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed
  browsing your blog posts. After all I will be subscribing for your
  rss feed and I am hoping you write again very soon!

 24. Hello there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!

  He always kept talking about this. I am going to
  forward this article to him. Pretty sure he’ll have
  a very good read. Thank you for sharing!

 25. This design is incredible! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you
  had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 26. I’m really enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Excellent work!

 27. Greetings from California! I’m bored at work so I decided to browse your blog
  on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog
  loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, awesome site!

 28. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and
  will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and wonderful style and design.

 29. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed
  reading it, you happen to be a great author.
  I will remember to bookmark your blog and may come back at
  some point. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have
  a nice morning!

 30. Thank you a bunch for sharing this with all of us you really know what you’re talking approximately!
  Bookmarked. Please also visit my website =). We will have a hyperlink alternate agreement among us

 31. Thanks , I have recently been looking for information about this topic for a long time and
  yours is the greatest I’ve came upon till now. However, what in regards
  to the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 32. I’m extremely impressed with your writing abilities and also with the
  format to your blog. Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself?
  Either way stay up the nice high quality writing, it’s rare to look a great
  blog like this one today..

 33. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything. But think about
  if you added some great photos or videos to give your posts
  more, „pop”! Your content is excellent but with images and videos, this blog
  could undeniably be one of the greatest in its field. Amazing blog!

 34. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  results. If you know of any please share. Cheers!

 35. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Exceptional blog and superb design.

 36. It’s perfect time to make a few plans for the longer term and it’s
  time to be happy. I’ve learn this submit and if I may just I want to recommend you some attention-grabbing issues or advice.
  Perhaps you could write next articles regarding
  this article. I wish to read even more things about it!

 37. Great blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a
  little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option?
  There are so many options out there that I’m totally confused ..
  Any recommendations? Thanks a lot!

 38. Thanks for another informative website. The place else could I get that kind
  of information written in such a perfect means? I’ve a challenge that I’m simply now operating on, and I have been at the glance out for such info.

 39. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand.

  It seems too complex and extremely broad for
  me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 40. Magnificent beat ! I would like to apprentice
  while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit familiar
  of this your broadcast offered brilliant clear concept

 41. You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post,
  I will try to get the hang of it!

 42. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I
  was wondering your situation; we have developed some nice practices and we are looking
  to trade solutions with other folks, please shoot me an email
  if interested.

 43. continuously i used to read smaller articles or reviews which as well clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading here.

 44. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and
  tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and
  she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it
  with someone!

 45. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to
  get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good success. If you know of any please share. Thank you!

 46. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is valuable and all.
  Nevertheless think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips,
  this site could definitely be one of the very best in its niche.
  Amazing blog!

 47. I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with your site.
  It appears as if some of the written text in your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me
  know if this is happening to them as well? This could be a problem with my browser because I’ve had this
  happen previously. Thanks

 48. I believe this is one of the so much vital info for me.
  And i’m glad reading your article. However want to
  statement on few general issues, The site taste is ideal, the articles is truly excellent :
  D. Excellent process, cheers

 49. Hi there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d
  ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog
  post or vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours and I think we
  could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free
  to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Fantastic blog by the way!

 50. I seriously love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you make this amazing site yourself? Please reply back as
  I’m hoping to create my very own blog and want to learn where
  you got this from or exactly what the theme is named.

  Thanks!

 51. Right here is the perfect blog for anybody who
  hopes to find out about this topic. You understand a whole
  lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for
  ages. Great stuff, just excellent!

 52. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it is rare to
  see a great blog like this one today.

 53. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and
  was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours
  would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 54. Hi! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when viewing from my iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 55. Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many options out
  there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions?

  Thanks a lot!

 56. What’s up all, here every person is sharing these experience, therefore
  it’s pleasant to read this blog, and I used to pay a quick visit this weblog every day.

 57. Awesome blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?

  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like
  Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m
  totally overwhelmed .. Any tips? Thank you!

 58. Hi there, I found your web site via Google whilst looking for a comparable subject, your website came up, it seems to be good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just was alert to your blog via Google, and located that it’s truly informative.
  I’m gonna be careful for brussels. I will be grateful in the event
  you continue this in future. Many other people might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 59. Having read this I believed it was very enlightening.
  I appreciate you finding the time and energy to put this informative
  article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worthwhile!

 60. Very good blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option?
  There are so many choices out there that I’m totally confused ..
  Any recommendations? Thanks!

 61. Fitur live chat menjadi salah satu pujian bagi web online
  poker terbaik di mancanegara. Dengan lewat fitur live chat ini, player dapat sangat gampang untuk berkomunikasi dengan player lawan atau player
  lain dalam tiap permainan poker online. Kalian juga dapat mencari seluruh berita perihal permainan online poker dengan benar-benar mudah melalui fitur live chat yang disediakan tersebut.
  Oleh sebab itu fitur yang satu ini sangat dijagokan.

 62. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like
  to find out where u got this from. thanks a lot

 63. Hi, i feel that i noticed you visited my website so i came
  to return the desire?.I am trying to in finding issues to improve my site!I guess
  its good enough to use some of your ideas!!

 64. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that „perfect balance” between usability and visual appearance.

  I must say you have done a very good job with this. In addition, the blog loads extremely fast for
  me on Safari. Exceptional Blog!

  My blog post :: pokerpulsa77.xyz

 65. Hi there, just became alert to your blog through Google, and
  found that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels.

  I will appreciate if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 66. Hello! I’ve been following your website for a while now and
  finally got the bravery to go ahead and give
  you a shout out from Huffman Texas! Just wanted to mention keep up the fantastic work!

 67. This is the perfect webpage for anybody who would like
  to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I
  personally will need to…HaHa). You certainly put
  a new spin on a subject that has been written about
  for years. Wonderful stuff, just great!

 68. Thanks for another informative blog. The place
  else may just I get that type of information written in such a perfect means?
  I have a challenge that I’m just now operating on, and I have been on the
  look out for such info.

 69. I think this is among the most significant information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on few general things,
  The website style is perfect, the articles is really great :
  D. Good job, cheers

 70. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter
  to be really something which I think I would never understand.

  It seems too complicated and very broad for me.

  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 71. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same subjects you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know
  my audience would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free
  to send me an e-mail.

 72. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.
  It will always be useful to read through content from other authors and practice something from other websites.

 73. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it
  to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had
  to tell someone!

 74. Hello! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My site addresses a lot of the same topics as yours and I believe
  we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel
  free to shoot me an email. I look forward to hearing from you!

  Excellent blog by the way!

 75. I simply couldn’t depart your website prior to suggesting that I extremely enjoyed the
  usual information an individual supply on your guests?
  Is gonna be again steadily to investigate cross-check
  new posts

 76. Greetings, I believe your web site could possibly be having web browser compatibility problems.

  Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from
  that, great blog!

 77. I was recommended this website via my cousin. I’m now not certain whether
  or not this put up is written by him as nobody else recognize such exact
  approximately my problem. You’re incredible!
  Thanks!

 78. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you will be a
  great author.I will make sure to bookmark your blog and will often come back
  later in life. I want to encourage you continue your great job, have a nice afternoon!

  my homepage; ayamindo.com

 79. Heya! I realize this is kind of off-topic but I needed to ask.
  Does operating a well-established blog such as yours require a large amount
  of work? I am brand new to writing a blog but I do write
  in my diary daily. I’d like to start a blog so I can share
  my personal experience and feelings online.

  Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 80. I think what you said was very logical. But, what about this?
  suppose you added a little information? I am not saying your information isn’t solid, however suppose you added a headline that grabbed folk’s attention? I mean Obowiązkowe raportowanie schematów podatkowych krajowych i
  międzynarodowych – Ecovis is kinda boring.
  You could peek at Yahoo’s home page and note how they create article
  headlines to grab people interested. You might add a related video or
  a related picture or two to get people interested about what you’ve got to say.
  Just my opinion, it might bring your posts a little livelier.

 81. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 82. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I have read this post and if I could I
  wish to suggest you some interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 83. Thank you for some other fantastic article.
  The place else could anybody get that kind of info in such a perfect way of
  writing? I’ve a presentation subsequent week, and
  I’m at the look for such information.

 84. Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.

  I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take
  a look when I get home. I’m surprised at how quick
  your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, wonderful site!

 85. You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this matter to be actually something which
  I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for
  me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 86. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be
  happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some
  interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 87. Appreciating the hard work you put into your website and detailed information you present.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Wonderful
  read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google
  account.

 88. I am not sure the place you’re getting your information,
  but good topic. I must spend a while learning
  much more or understanding more. Thanks for great information I used to be in search of this info for my mission.

 89. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing
  issues with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it.
  Is there anyone else having identical RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 90. I have been surfing on-line more than three hours lately, but I
  never discovered any interesting article like yours.
  It’s lovely value sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made
  excellent content as you did, the web will probably be a lot more useful than ever before.

 91. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to publish more on this issue, it
  might not be a taboo subject but typically people do not talk about these issues.
  To the next! All the best!!

 92. Hi there! This is kind of off topic but I need
  some help from an established blog. Is it very hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  With thanks

 93. obviously like your web-site however you have to test the spelling
  on several of your posts. Several of them are rife with spelling
  issues and I to find it very bothersome to inform the reality on the other hand I’ll certainly come
  again again.

 94. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.

  I did however expertise a few technical points using this web site, since I
  experienced to reload the site a lot of times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if your
  web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very
  frequently affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords.

  Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 95. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic.
  I really like what you have acquired here, really like what you’re stating and
  the way in which you say it. You make it entertaining and
  you still take care of to keep it sensible. I can’t wait
  to read much more from you. This is actually a
  wonderful site.

 96. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.

  Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way
  keep up the nice quality writing, it is rare to see a
  great blog like this one nowadays.

 97. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will
  try to get the hang of it!

 98. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is
  added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove me
  from that service? Thanks!

 99. Hi, I do think your website could possibly be having browser compatibility issues.
  Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping issues.

  I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from
  that, fantastic site!

 100. Good day! I know this is kind of off topic
  but I was wondering which blog platform
  are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking
  at options for another platform. I would be fantastic if
  you could point me in the direction of a good platform.

 101. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to
  know where u got this from. thanks a lot

 102. Howdy! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I
  can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Many thanks

 103. Howdy very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Superb
  .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I’m happy to seek out so many useful information here in the put up, we need work out more techniques on this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

 104. You really make it seem so easy together with your presentation but I
  find this topic to be actually something that I believe I would
  never understand. It kind of feels too complex and very vast for me.
  I am having a look forward on your next publish, I will try to get the
  cling of it!

 105. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message
  home a bit, but instead of that, this is fantastic blog. An excellent read.
  I’ll certainly be back.

 106. Hey there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My blog covers a lot of the same topics as yours and
  I believe we could greatly benefit from each other.

  If you are interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 107. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would
  really like to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to
  shoot me an e-mail.

 108. I like the helpful info you supply for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am relatively certain I will learn a lot of new stuff right here!
  Good luck for the following!

 109. Fantastic goods from you, man. I have have in mind your stuff previous to and you’re just extremely magnificent.
  I actually like what you’ve got here, really like what you’re stating and the way in which during which
  you assert it. You’re making it enjoyable and you continue to care for to stay
  it wise. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

 110. I just couldn’t depart your web site before suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual provide to your guests?
  Is going to be again often to check up on new posts

 111. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new
  from right here. I did however expertise some technical issues using this site,
  since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it
  to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google
  and could damage your quality score if ads and marketing
  with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out
  for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon.

 112. First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.

  I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I truly do take pleasure in writing however it just
  seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Cheers!

 113. With havin so much content and articles do you ever run into any problems
  of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either
  created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it
  up all over the internet without my permission. Do you
  know any ways to help stop content from being ripped off?

  I’d definitely appreciate it.

 114. Just want to say your article is as surprising. The clearness to your publish is simply great and i can suppose you’re a professional in this subject.
  Fine together with your permission let me to take hold of your feed to keep updated with imminent post.
  Thank you 1,000,000 and please continue the rewarding work.

 115. A person essentially lend a hand to make severely articles
  I might state. This is the first time I frequented your web page and up to now?
  I surprised with the research you made to make this particular submit incredible.
  Excellent task!

 116. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique. P.S Apologies for being off-topic
  but I had to ask!

 117. Right now it appears like WordPress is the best blogging platform
  available right now. (from what I’ve read) Is that what you are
  using on your blog?

 118. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here.

  I did however expertise a few technical issues using this site, since I
  experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining,
  but slow loading instances times will often affect your placement in google
  and can damage your high quality score if ads and
  marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a
  lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 119. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. However think of if
  you added some great images or videos to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this blog could definitely be one of the
  very best in its field. Amazing blog!

 120. First off I want to say excellent blog! I had a quick question that I’d like to ask
  if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind
  before writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out there.
  I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are
  generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Thanks!

 121. Its like you read my mind! You seem to know a lot
  about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive
  the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 122. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that
  „perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say you’ve done a very good job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer.
  Excellent Blog!

 123. Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy
  reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that
  go over the same topics? Many thanks!

 124. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for
  a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this
  your broadcast provided bright clear concept

 125. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you
  a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 126. This is the perfect website for anybody who really wants to understand this topic.
  You realize so much its almost hard to argue
  with you (not that I personally would want
  to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a
  topic that’s been written about for many years. Excellent stuff, just wonderful!

 127. Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your content seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post
  to let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Thanks

 128. Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this
  to my followers! Exceptional blog and wonderful design and style.

 129. Very good site you have here but I was curious about if you knew of any forums
  that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of online community where I can get responses from other
  knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let
  me know. Kudos!

 130. Undeniably consider that which you stated. Your favourite reason appeared to be at
  the net the simplest thing to take into account of.
  I say to you, I definitely get annoyed at the same time as people think about concerns that they just do
  not understand about. You managed to hit the nail upon the highest as smartly as
  defined out the entire thing with no need side effect , other folks
  could take a signal. Will likely be back to get
  more. Thanks

 131. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

 132. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely useful info specially the last part 🙂 I
  care for such information a lot. I was seeking this
  particular information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 133. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues
  with your site. It looks like some of the written text in your
  content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to
  them as well? This may be a problem with my web browser because
  I’ve had this happen before. Kudos

 134. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that
  „perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say you have done a superb job with this.
  Additionally, the blog loads super quick
  for me on Firefox. Excellent Blog!

 135. Greetings I am so delighted I found your website, I
  really found you by error, while I was browsing on Digg for something
  else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it
  and also added in your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read more, Please do keep up the great job.

 136. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog
  that’s both educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something too few people are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I came across this in my hunt for something concerning this.

 137. Thank you for another great post. Where else may anyone get that kind of information in such an ideal approach of writing?
  I’ve a presentation next week, and I’m at the look
  for such information.

 138. I was pretty pleased to discover this web site. I wanted to thank you
  for ones time for this fantastic read!! I definitely enjoyed
  every bit of it and i also have you saved as a favorite
  to see new information on your website.

 139. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 140. I like the helpful info you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here
  frequently. I’m quite certain I will learn a lot of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 141. I was more than happy to find this great site.

  I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!!

  I definitely really liked every bit of it and I have you saved to fav to look at new information on your website.

 142. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
  I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 143. Excellent goods from you, man. I’ve be mindful your stuff previous to
  and you are simply extremely excellent. I really like what you’ve obtained here, really like what you
  are saying and the way during which you are saying it.

  You make it enjoyable and you continue to care for to keep it sensible.
  I can’t wait to learn much more from you.
  This is really a wonderful website.

 144. You really make it seem so easy with your presentation but I find this
  topic to be actually something which I think I
  would never understand. It seems too complicated and extremely
  broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 145. After looking over a few of the blog posts on your blog, I seriously like your technique of blogging.
  I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my
  website too and tell me your opinion.

 146. Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a
  paid option? There are so many options out there that
  I’m totally overwhelmed .. Any tips? Kudos!

 147. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 148. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site?

  My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would definitely
  benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you. Thanks!

 149. Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit
  my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!

 150. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to
  assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.

  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 151. Hi there, I found your web site by way of Google whilst looking for a comparable topic, your
  website got here up, it seems to be great. I have bookmarked it in my
  google bookmarks.
  Hi there, just changed into aware of your blog thru Google, and found that it’s truly informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful should you continue this
  in future. Numerous other folks can be benefited from your writing.

  Cheers!

 152. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to
  read more of your useful information. Thanks for the post.
  I will certainly return.

 153. I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage!
  Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to
  my personal blogroll.

 154. I was recommended this blog by my cousin. I
  am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my
  problem. You’re incredible! Thanks!

 155. Hey there! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from
  my apple iphone. I’m trying to find a template
  or plugin that might be able to fix this issue. If you have any recommendations, please share.
  Many thanks!

 156. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring
  on other sites? I have a blog centered on the same subjects you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 157. Do you have a spam problem on this website; I also am
  a blogger, and I was wanting to know your situation;
  we have developed some nice procedures and we are looking to exchange techniques with others,
  why not shoot me an email if interested.

 158. Usually I do not learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to try and
  do so! Your writing style has been amazed me.
  Thanks, quite great article.

 159. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your blog.
  It seems like some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me
  know if this is happening to them as well? This may be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Many thanks

 160. Greate pieces. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by it.
  Hi there, You’ve performed an excellent job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this site.

 161. Appreciating the time and effort you put into your website and detailed information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material.
  Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds
  to my Google account.

 162. Attractive part of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that
  I get actually loved account your weblog posts.
  Any way I’ll be subscribing for your augment or even I fulfillment you get admission to persistently rapidly.

 163. I just like the helpful info you supply for your articles.
  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I am relatively sure I’ll learn plenty of new stuff
  right here! Good luck for the next!

 164. It is in point of fact a great and helpful piece of information. I’m happy that you shared this
  helpful information with us. Please stay us up to date like this.

  Thanks for sharing.

 165. Thank you for some other informative blog. Where else may I am getting that kind of information written in such a perfect approach?
  I have a undertaking that I’m just now operating on,
  and I’ve been at the look out for such information.

 166. I’ve been exploring for a little bit for any high
  quality articles or weblog posts in this sort of house .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.

  Reading this information So i am satisfied to exhibit
  that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I most indisputably will make sure to don?t disregard this web site and give it a look regularly.

 167. I don’t even know how I ended up here, but I thought
  this post was great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger
  if you are not already 😉 Cheers!

 168. Hello! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to give it a
  look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will
  be tweeting this to my followers! Terrific blog and excellent design and style.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *